Basové kytary se na hudebním trhu objevily již ve druhé polovině dvacátého století. Významnost tohoto hudebního nástroje je možné doložit mimo jiné i tím, že se baskytara prosadila i jako sólový hudební nástroj. Konkrétně tomu je v těchto hudebních žánrech – jazz, funky, latin atp. Oblibu basové kytary nemohli opomenout ani přední výrobci hudebních nástrojů. Mezi ty nejvýznamnější patří Ibanez, Ashton, Fender, Yamaha, Warwick či ESP-LTD.
Nejčastějším typem basové kytary je model čtyřstrunný. V internetových či kamenných obchodech však bez jakýchkoliv problémů seženete i pětistrunné či šestistrunné baskytary. Podobně je tomu i s kytarami pro praváky a leváky. Převážná většina basových kytar je vyráběna se zacílením na pravoruké hráče. Sice v menší míře, ale neméně kvalitní, se na trhu dají zakoupit i levoruké basové kytary.
Provedení basové kytary
Pokud bychom se na basovou kytaru zaměřili z hlediska vzhledu či provedení, pak bychom dospěli nejspíše k této specifikaci. Baskytary svým tvarem mohou na první pohled připomínat elektrické kytary. Rozdílů je však několik. Baskytara má oproti elektrické kytaře mohutnější a masivnější tělo, delší krk a větší mensuru. Vzhledem k tomu, že basové kytary mají silnější struny, musí být zákonitě robustnější i ladicí mechanismus.
Struny pro basovou kytaru jsou laděné o jednu oktávu níž, než je uvedeno v notovém zápisu.
Basová kytara má obvykle, podobně jako elektrická kytara, pražce, ale existují i tzv. bezpražcové baskytary. Ve výjimečných případech se můžete setkat i s neelektrickými akustickými basovými kytarami.