Buzuki

Buzuki

Buzuki neboli bouzouki je netradiční hudební nástroj, který ne každý zná. Ale vzhledem k tomu, že je možné na něj „narazit“ i v nabídce našich internetových obchodů, říkali jsme si, že si zaslouží své místo i na našem portálu. O jaký hudební nástroj se jedná? Odkud pochází? Jak zní? To jsou otázky, na které vám odpovíme v další části článku.

Řecký drnkací nástroj

Buzuki spadá mezi strunné konkrétně drnkací hudební nástroje. Původ možná odhadnete již z názvu nástroje samotného (ikdyž je to trochu zavádějící viz. níže). Pokud váš tip bylo Řecko, pak je to správně. Nástroj se poprvé objevil cca ve 4. století před naším letopočtem v řecké Anatolii. Podobný nástroj buzuki je resp. byla tambura, která byla velmi populární u Řeků v době Byzantské říše.

Po určité době se nástroj „přemístil“ do Turecka, kde se stal tureckým lidovým nástrojem. Možná tomu napomohl i název nástroje, kde řekové využili tureckého výrazu – buzuk (zlomený). Když se podíváte na vzhled buzuki, pak je název jednoznačný a výstižně poukazuje na zalomený konec hudebního nástroje.

V dnešní době se můžete s tímto nástrojem setkat i u nás. Jak bylo uvedeno, v nabídce obchodů je zařazen například model Buzuki Gewa irského tvaru.

John Jorgenson hraje na Buzuki

Jak tento nástroj zní a vypadá? K tomu vám poslouží krátké video, které zachycuje ukázku hry na irskou buzuki v podání Johna Jorgensona.

Komentáře nejsou povoleny.