Elektrické kytary pro začátečníky

Univerzálnost a kvalita. To je nejdůležitější heslo při výběru elektrické kytary pro začátečníka. Nikdo neví, jestli od C dur dojde k mollovým metalovým žánrům, nebo začne bluesovou pentatonikou a skončí u folku.

Vaše první kytara musí zvládnout veškeré žánry, do kterých vás mohou vody elektrické kytary zanést. Zvukové možnosti musí být od brilantního čistého zvuku až po tvrdé zkreslení. Proto doporučujeme kytary s osazením snímačů 2x Singlecoil a 1x Humbucker. Pomocí svých vlastností vám tato kombinace dovolí širokou škálu zvuků.

S kvalitou kytary vám pomůže kterýkoli zkušený hráč a samozřejmě odborníci z internetových obchodů, které se zaměřují na hudební nástroje resp. kytary. Nejvýraznější vykřičníky nad kytarami jsem sepsal do těchto pěti bodů:

1) Rovný krk – při pohledu od kobylky k nultému pražci uvidíte, zdali je krk „do vrtule“ nebo jestli je rovný. Výrazné stočení moc nevylepšíte. Lehké stočení se může pomocí imbusu srovnat.

2) Dobře zbroušené pražce – když uchopíte krk do dlaně a ve stisku se pohybujete po jeho celé délce, zjistíte, zdali jsou pražce dobře zabroušené, nebo vystupují a vy máte ruku od krve.

3) Dřevo – zaprvé zkontrolujte zda-li na kytaře nejsou suky. Přirozenou texturu dřeva bez suků pozná i laik! A nezapomeňte: Co neváží – nahraje! Pokud se vám zdá kytara podezřele lehká, bude ochuzena o dobré dřevo.

4) Ladění – pomocí chromatické ladičky zjistíte, jestli vám kytara ladí ve všech polohách. Kritické jsou první čtyři pražce a oblast pražce dvanáctého. Ladění se dá často seřídit a proto se nebojte oslovit odborníka o pomoc!

5) Vyvážení kytary – už při hře v sedě poznáte, jestli vám kytara přepadává na krk, nebo směrem k tělu. Pokud na krk, ničí to pohodlí hry, které je na začátek potřeba snad nejvíce. Pokud na tělo, není to nic fatálního (zejména u kytar typu Les Paul). Ideální je, když se kytara nikam nekymácí a zůstává poslušně na místě.

Poslední poznámka: Nesnažte se ušetřit. Dobrou kytaru případně prodáte, špatnou kytaru můžete leda spálit v kamnech.

Teď už jen koupit a hrát! 🙂

Kytary, které z našich zkušeností vyhovují všem předpokladům pro dobrý vstup do života elektrických kytar:

  • Elektrická kytara Yamaha Pacifica 212VFM
  • Paket elektrické kytary Ashton AG132 pro začínající hráče
  • Elektrická kytara GRX 40 Ibanez
  • Elektrická kytara Squier Standard Strat Fender

za CMI Melodia, Tomáš Cibor

Komentáře nejsou povoleny.