Jak se naučit hrát na kytaru?

Zdravím všechny, kteří se chtějí OPRAVDU naučit hrát na elektrickou kytaru a mít rychlé pokroky, ale i ty, kteří se o to už pokoušejí léta a nevědí jak dál.
V dnešní době internetu se často stává, že se kluci učí hrát na kytaru stahováním sól slavných kytaristů, pravděpodobně v domnění, že když zahrajou jejich sólo, budou stejně tak dobří. Je to jako učit se mluvit tak, že se budu biflovat nazpaměť knihy slavných spisovatelů, které jsou čtenářsky dost náročné a mnohdy tlusté :). Z tohoto příměru je jasné, že se tímto způsobem na kytaru moc nenaučí a ztratí spoustu času.

Když  jsem se já učil hrát na kytaru, uvažoval jsem podobně -­ stahoval jsem sóla z magnetofonových pásků. Tato cesta byla samozřejmě ještě mnohem kamenitější. Včas jsem však potkal velkého gurua elektrické kytary Radima Hladíka, který mi ukázal cestu mnohem progresívnější. Hra na elektrickou kytaru totiž vychází z improvizace.

Patnáct let učím na tento nástroj a tato problematika se stala mým hlavním oborem. Všiml jsem si, že s přibývajícím vlivem internetu na výuku kytary přibývá i hráčů, kteří po několika letech nevědí jak dál. Řešení je, jak jinak, velmi jednoduché.

Naučte se technicky správně prstoklady různých stupnic a zkoušejte v nich hrát do akordových doprovodů, kterých je na internetu spousta. Nebo si pusťte vám známou skladbu a pokoušejte se hrát do ní. Improvizujte a vytvářejte vlastní muziku, protože to je cesta dobrého hráče, muzikanta. Je to cesta nekonečná, protože jí můžete celý život zdokonalovat (a navíc je zábavná).

Máte-­li zájem se s touto metodou dopodrobna seznámit, E-­book „Jak dosáhnout rychlého pokroku ve hře na elektrickou kytaru (a bez not)“ najdete ke stažení zdarma na mých stránkách www.kytara-online.cz.

Přeju hodně dobrejch nápadů!

Tomáš Valášek

Komentáře nejsou povoleny.