Jak se naučit na kytaru?

Často se lidé ptají otázkami „Jak se naučit na kytaru?“, „Jak na kytaru?“,… Existuje spousta odpovědí a vzhledem k tomu, že kytar máme mnoho druhů (klasická, jumbo, elektrická…), musel bych napsat sloh, který by nebavil nikoho z nás. Pokusil jsem se proto vystihnout nejdůležitější body, které vám otevřou obzory možností.

Jak se dostat k důležitým informacím?

  1. Umělecké školy – Skoro v každém městě nějakou najdeme. Pro školou povinné kytaristy ji doporučuji stoprocentně navštěvovat. Není nic jednoduššího, než mít hodinu týdně od pana učitele, který už ví „co a jak“. Většina těchto škol nabízí i SPŠ – Studium pro dospělé. Takže se nemusíme i v pozdějším věku bát, že je školním dobám konec!
  2. Internet – Denní chléb většiny z nás. Zde nalezneme spoustu fór, kde nám mohou poradit zkušenější kytaristé online. Desítky programů, které nám pomohou se cvičením, videoškoly českých i zahraničních kytaristů pro veškeré hudební styly… To vše můžeme na internetu najít a stáhnout. Nebojte se optat na cokoliv týkající se kytary.
  3. Soukromé hodiny od zkušených kytaristů – Poměrně drahý, ale osvědčený způsob. Může to být kamarád, kolega nebo profesionál. Důležité je, aby uměl víc než „jen“ hrát na kytaru. Učit není lehké i pro skvělého kytaristu!
  4. Literatura – Možná si myslíte, že knihy už jsou mrtvé, ale stále existuje spousta velice užitečných knih a učebnic, které vám pomůžou poměrně hodně a za málo peněz. – pro začátečníky nejvhodnější!

 Základy

Důležité je mít dobrý start, což platí nejenom pro kytary, ale obecně pro všechny hudební nástroje. Je to jako v první třídě s krasopisem – správné posazení, dobré uchopení pera, trefovat se písmeny na linku a nepřetahovat. My se musíme také správně usadit, dobře chytit trsátko a mít správný sklon prstů ke strunám. Musíme se naučit držet rytmus a časem bude jenom na nás, jestli budeme psát propiskou nebo tužkou tvrdosti 2. Základy mít musíme. Nesmíme opomenout znalosti hudební nauky! Teorie, bez které se muzikant neobejde (noty, intervaly, jejich funkce, stupnice,…). Člověk, který chce být básníkem, musí umět číst a psát. A zde to funguje hodně podobně.

Možností je tedy více než dost. Z vlastních zkušeností vím, že je nejlepší všechno zkombinovat Čím více zdrojů máte, tím větší pravděpodobnost, že si z toho vyberete „to svoje“. Umělecké školy vám pomohou v základech a dají vám jistý směr, Internet je vaše vlastní zdokonalení, kde si vyhledáte různé techniky, jejich cvičení, písničky… A samozřejmě online konzultace s ostatními. Soukromé hodiny od zkušených kytaristů vás jen zlepšují a dotlačují k dokonalosti.

Odpověď na otázku „Jak hrát na kytaru?“ vám odpoví sám čas, který šesti strunám věnujete. Hodně štěstí!

Za CMI Melodia Tomáš Cibor

Komentáře nejsou povoleny.