Mandolíny

Podíváme-li se do nabídky internetových obchodů s hudebními nástroji, případně s kytarami, o které nám jde v tomto článku především, pak ve většině případů naleznete jako jednu z podsekcí kytar i sekci s nabídkou mandolín. To je dáno tím, že mandolína svým vzhledem připomíná právě kytaru. Zároveň se jedná o strunný hudební nástroj. Tolik k zařazení tohoto nástroje.

Co se týče původu resp. toho, jak tento nástroj vzniknul, tak se objevují různé verze. Nejčastějšími jsou dva názory, kdy jeden říká, že se mandolíny vyvinuly ve středověku z loutny, a druhý, že mandolíny vznikly z mandory, případně kvinterny.

Tak, jak jsou k vidění mandolíny dnes, se začaly na „trhu“ objevovat v sedmnáctém století, konkrétně v italské Neapoli. Jejich prvotní použití spočívalo v tom, že se používaly jako sólové, ale i jako doprovodné hudebná nástroje. Velmi často se používaly (podobně jako dříve mandory) jako horní sbor loutnových a později kytarových orchestrů.

Tolik informace z oblíbené wikipedie 🙂

Výrobci mandolín

Výrobců mandolín je poměrně dostatek. Např. v internetovém obchodě Hudebni-obchod.cz máte k dispozici výběr mandolín od celkem pěti výrobců – Cort, Strunal, Gretsch, Fender a Rivertone. Aktuálně nejlevnější mandolínou je model MDP-14 Rivertone, který se nabízí za částku 1790,- Kč s DPH (Hudebni-obchod.cz, duben 2014).

Nejdražší modely se v tomto eshopu pohybují těsně nad hranicí šesti tisíc korun včetně sazby DPH.

Komentáře nejsou povoleny.