Ukulele – základní druhy

Dnešní článek jsme zaměřili na ukulele. Konkrétně bychom chtěli představit jeho základní druhy, se kterými se máte možnost setkat v prodejnách s hudebními nástroji. Ukulele je havajský hudební nástroj, který je podobný kytaře (často se mu říká „malá kytara“). Řadíme jej mezi drnkací hudební nástroje s tím, že obvykle mývá 4, v některých případech až 6 strun.

Podle čeho ukulele rozdělujeme? Na trhu s hudebními nástroji máte možnost se setkat se čtyřmi základními modely (druhy), které jsou dány velikostí ukulele. Jedná se o tyto velikosti – Soprano, Concert, Tenor, a Baritone.

Základní odlišnosti

Výše jsme si uvedli, které velikosti resp. druhy existují. Nyní se na tyto druhy podíváme trochu blíže.

Sopránové ukulele je velké 21 palců. Tento druh je obecně označován jako standardní model tohoto drnkacího nástroje. Má nejmenší a zároveň originální velikost.

Dalším druhem v pořadí dle velikosti je koncertní ukulele, které je velké 23 palců. Koncertní ukulele bylo vynalezeno ve 20. letech minulého století právě jako „zvětšenina“ sopránového ukulele. Oproti němu nabízí hlubší tón a je hlasitější.

Netrvalo to dlouho a bylo vyrobeno opět o něco větší ukulele, které nese název tenorové a je velké 26 palců. Nástroj nabízí zase o něco hlubší basový tón a samozřejmě je hlasitější než předchozí dva modely.

Posledním druhem ukulele je barytonové, které se pyšní velikostí 30 palců. Jedná se o dosud největší ukulele, které bylo vyrobeno ve 40. letech minulého století. Mezi hudebníky je označováno jako miniaturní čtyřstrunná kytara (má totiž stejné ladění).

Abychom byli přesní, tak ještě existuje také extrémně malé ukulele – sopraninové a rovněž i extrémně velké basové ukulele.

Komentáře nejsou povoleny.