Furch Guitars podporuje péči o exotické dřeviny

Furch Guitars podporuje péči o exotické dřeviny

Velké Němčice, 19. února 2019 – Společnost Furch Guitars (Furch), přední světový výrobce kytar prémiové kvality, navázala spolupráci s panamskou komunitou Arimae, zabývající se ochranou a péčí o tamní exotické dřeviny. Předmětem spolupráce je finanční podpora komunity v péči o šest hektarů těchto dřevin, jejichž roční dorost má pokrýt roční spotřebu společnosti.

Furch Guitars ročně vyprodukuje kolem 8 000 kytar, na jejichž výrobu průměrně spotřebuje 43 m3 exotického dřeva. Právě cizokrajné dřeviny představují v současnosti až dvě třetiny veškerého materiálu použitého na tvorbu akustických kytar. Jen pro představu, na výrobu jedné akustické kytary se celkem spotřebuje 0,00734 m3 materiálu (včetně odpadu), z toho až 0,00537 m3 tvoří právě exotické dřevo.

Furch Guitars se proto rozhodl navázat spolupráci s panamskou společností Planting Empowerment a komunitou Arimae, tvořenou místními rodinami věnujícími se ochraně tamních tropických lesů a výsadbě a péči o exotické dřeviny s důrazem na jejich udržitelný rozvoj. V rámci spolupráce bude Furch Guitars finančně podporovat komunitu při opatrování čtyř hektarů stromů cocobolo (dalbergia retusa) a dvou hektarů mahagonu (swietenia macrophylla) s celkovým průměrným dorostem 39 m3.

„Dřevo je nejlépe obnovitelný zdroj suroviny na zemi, přesto se k němu chceme chovat s úctou a zachovat ho pro další generace. Rozhodli jsme se proto prostřednictvím nové spolupráce přírodě a společnosti postupně kompenzovat námi spotřebovávané množství této suroviny. Vedle cocobola a Středoamerického mahagonu bychom se tak v budoucnu rádi zaměřili i na další dřeviny,“ říká Petr Furch, ředitel společnosti Furch Guitars.

Nově navázaná spolupráce je součástí širší koncepce, v jejímž rámci společnost Furch Guitars přistupuje k životnímu prostředí. Dřeviny používané pro výrobu jejích kytar pocházejí od řádně prověřených dodavatelů. Řada modelů je navíc tvořena materiály, jež představují plnohodnotnou alternativu k exotickým dřevům. Příkladem je černý ořech, který v řadě případů nahrazuje indický palisandr používaný na zadní desku a luby kytary. Společnost chce v těchto aktivitách pokračovat i v budoucnu a postupně je rozšiřovat o další ekologické postupy a technologie. Již před několika lety například vyvinula a začala používat ekologicky šetrnou a vysoce lesklou povrchovou úpravu Full-Pore High-Gloss Finish, která neobsahuje žádná chemická rozpouštědla a neznečišťuje tak ovzduší, jako je tomu u klasických rozpouštědlových laků.

Zdroj: Tisková zpráva Furch Guitars

Komentáře nejsou povoleny.